Amanda Mc Guinness "Kas yra koronavirusas"
Apie korono virusą vaikams knygelė
Kaip kalbėti apie koronovirusą su vaikais
Elgesio strategijos, mažinant viruso COVID-19 paplitimą
Manuela Molina Knygelė apie koronavirusą
——————————————————————————————————————————————————————————————–
http://www.socmin.lt – LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija
http://www.ikimokiklynis.lt – portalas ugdantiems ikimokyklinio amžiaus vaikus
http://www.smm.lt – LR švietimo ir mokslo ministerija
http://www.raida.lt – Vaiko raidos centras
http://www.sppc.lt – Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras
http://www.vilnius.lt – Vilniaus savivaldybė
http://svietimopagalba.lt
http://vaikulinija.lt
Mieli Tėveliai,
Štai ir atėjo ruduo- Jūsų vaikučių naujo gyvenimo etapo pradžia. Ruduo „Vaikystėje“ visada ypatingas ir kupinas emocijų laikotarpis. Šalia džiugių naujovių pojūčio akimirkų visada rusena mažas nerimas – kaip seksis mažiesiems naujiesiems mūsų darželio lankytojams? Kaip seksis šį naują gyvenimo tarpsnį išgyventi tėveliams, o ir mums, darželio pedagogams, specialistams, personalui?Siekdami palengvinti vaikučių ir jų šeimų adaptacijos laikotarpį, norime pasidalinti mintimis, patirtimi bei pasiūlymais.Kad būtų lengviau suprasti, ką jaučia vaikas pirmosiomis dienomis darželyje, pabandykite prisiminti, kaip Jūs jautėtės darželyje savo pirmą dieną? Galbūt prisimenate savo pirmą dieną mokykloje? Darbovietėje? Kas Jums padėjo tomis dienomis? Kas trukdė ir sunkino situaciją?
Beje, šie prisiminimai turi nemažai įtakos tam, kaip mes jaučiamės atiduodami savo vaikus kitų asmenų globai. Kartais ta patirtis mums padeda, o kartais – trukdo. Galbūt per daug baiminamės todėl, kad patys pamename stresą ir nuoskaudas iki šiol? O gal atvirkščiai – neįvertinsime jautresnės savo vaiko prigimties, baimingumo, prisiminę, kad mums vaikystėje viskas buvo paprasta, o darželis – vienas smagumėlis…
Svarbi sėkmingos vaiko adaptacijos darželyje dalis – artimo žmogaus: mamos, tėvelio ar močiutės, auklės buvimas kartu pirmomis dienomis. To reikia kiekvienam. Nesvarbu, kad kartais vaikas atrodo drąsus ir lengvai paleidžiantis Jus kieme ar pas senelius. Turime įvertinti tai, kad atsiskyrimo darželyje patirtis jam bus visai nauja ir nei mes, nei jis negali atspėti, kiek emocinių jėgų pareikalaus šis naujas išbandymas. Plačiau apie lydinčio artimo žmogaus buvimo šalia pirmosiomis darželio lankymo savaitėmis reikšmę rekomenduojame paskaityti neseniai išleistoje Anne Boller knygoje „Mano vaikas pradeda lankyti darželį“.
Pagrindinis adaptacijos uždavinys – padėti vaikams prieraišumą motinai pakeisti prieraišumu kitam asmeniui darželyje. Jiedu turi susipažinti, vaikas turi išmokti pasinaudoti nauja “šaka”, už kurios gali užsigriebti – auklėtoja.
Taigi, lydėjimo fazėje dalyvauja mama ar kitas labai artimas žmogus. Patariama jiems būti dėmesingais, tačiau aktyviai nesiūlyti vaikui veiklos, neraginti atlikti užduotis, žaisti žaidimus. Artimas žmogus turi būti lyg saugus uostas, iš kurio vaikas pasisemia jėgų. Taip vaikui padeda ramus nusiteikimas, draugiškas santykis su pedagogais.Vaikui reikia suteikti galimybę pačiam nustatyti ryšio užmezgimo su auklėtoja ir įsitraukimo į veiklą tempą.Visada atsisveikinkite su vaiku, išeidami iš grupės, niekada nepabėkite slapčiomis, nes galite prarasti vaiko pasitikėjimą.
Parengė l/darželio spec. pedagogė Nijolė Dubrauskienė